Reaktor fuzyjny wielkości ciężarówki generujący energię wystarczającą dla 100 000 ludzi? Taką koncepcję amerykański koncern zbrojeniowy Lockheed Martin planuje wdrożyć już niedługo. Zaciekawieni? Zachęcamy do lektury…

 

 

 

 

Energetyka jądrowa i OZE?

Czy temat energetyki jądrowej powinien być poruszany na blogu o odnawialnych źródłach energii? Przecież reakcje jądrowe nie tylko nie są odnawialne, ale są również niebezpieczne dla człowieka i szkodliwe dla środowiska. Niby tak… chociaż nie do końca… ale o tym może kiedyś. Są dwa argumenty, które przemawiają za tym, ażeby taki wpis znalazł się na niniejszym blogu. Po pierwsze, energetyka jądrowa się rozwija. Powstają nowe koncepcje, takie jak ta, o której będziemy pisać w tym wpisie, które są coraz to bardziej efektywne, a także bezpieczniejsze niż technologia stosowana w słynnej elektrowni w Czarnobylu. Ciężko jednoznacznie orzec, czy to wodór jest „paliwem przyszłości” (czego bardzo byśmy sobie życzyli) czy może raczej za tych kilkadziesiąt lat nasz świat będzie napędzany przez energetykę jądrową lub cokolwiek innego. Warto więc śledzić pojawiające się trendy. Drugą kwestią jest nasze polskie podwórko. Polska węglem stoi. Niestety… energetyka odnawialna jest dość trudnym tematem przez wzgląd na panujące w Polsce warunki pogodowe. Energetyka jądrowa z resztą też, gdyż ze wspomnianego wcześniej powodu społeczeństwo nie jest do niej zbyt pozytywnie nastawione. Ale potrzebujemy alternatywnego źródła energii. Tak uargumentowane pojawienie się wpisu o reaktorach fuzyjnych na OZE Blogu musi Wam wystarczyć, a teraz, przejdźmy do rzeczy!

Miniaturyzacja w technologii i w energetyce

Miniaturyzacja pojawiała się już w wielu sferach naszego życia i w niektórych z nich zadomowiła się na dobre, i mimo, że nie wszędzie, bo lubimy mieć duże ekrany w naszych telewizorach, to jednak mikroprocesory są super i zrewolucjonizowały rynek technologiczny. Specyfika energetyki niestety nie pozwala zminiaturyzować „generatorów energii”. Do wytworzenia dużej ilości ciepła, potrzebny jest duży kocioł. Potrzebujemy dużo energii elektrycznej? Budujemy duży turbogenerator, dużą elektrownię wodną, duże farmy fotowoltaiczne, ogromne turbiny wiatrowe itd. Nie pozwala? Hmm… a może nie pozwalała?

Reaktor Fuzyjny firmy Lockheed Martin

Amerykański koncern zbrojeniowy Lockheed Martin już od wielu lat pracuje nad własnym rozwiązaniem reaktora fuzyjnego, który przy stosunkowo niewielkich rozmiarach umożliwiałby generowanie dużej ilości energii. I chyba właśnie im się udało! (A przynajmniej ma im się udać). Na początku obecnego roku koncern otrzymał prawa patentowe związane z tą technologią. Jest to ewidentny kamień milowy dla ich koncepcji.

fusion 0

Projekt zakłada stworzenie niewielkiego reaktora fuzyjnego, który mieściłby się np. na naczepie ciężarówki i generowałby moc rzędu 100 MW – wystarczająca ilość energii dla nawet 100 000 ludzi. Fuzja jądrowa pozwala na wygenerowanie większej ilości energii niż przeważnie stosowany proces rozszczepu jąder, a także jest znacznie bezpieczniejsza – tak przynajmniej twierdzą inżynierowie Lockheed Martin. Według ich założeń, zminiaturyzowana forma reaktora pozwalałaby na znaczne skrócenie czasu trwania prac jego budowy. Na stworzenie w pełni funkcjonalnego prototypu zakładano czas 5 lat, a stopniowe wprowadzanie technologii do życia codziennego, miałoby skutkować dostępnością tego typu rozwiązań dla przeciętnego człowieka już za około 20 lat. Jeśli taka jest przyszłość energetyki… Trzymamy kciuki!

Źródła:

https://lockheedmartin.com

https://zmianynaziemi.pl

Źródła multimediów:

https://youtube.com