Na postawione powyżej pytanie, które inaczej mogłoby brzmieć, czy w ślad za Google, Apple, Ikea (o czym pisaliśmy we wpisie: 100% ENERGII ZE ŹRÓDEŁ ODNAWIALNYCH - GOOGLE, APPLE, IKEA...) cały świat przejdzie na 100% produkowanej i wykorzystywanej energii ze źródeł odnawialnych ciężko jest odpowiedzieć.

 A dzieje się tak między innymi dlatego, że:

  • są ludzie, tacy jak my, którzy bardzo wierzą w dobro, jakie w ekologicznym aspekcie mogą dać światu odnawialne źródła energii.
  • są też ludzie, którzy twierdzą, że odnawialne źródła energii, to kolejny sposób na wyciągnięcie kasy z kieszeni podatników, napchanie już i tak grubych portfeli biznesmenów, a tak naprawdę wcale nie są lepsze od źródeł konwencjonalnych, ponieważ bardziej ingerują w środowisko naturalne najróżniejszych gatunków roślin i zwierząt.
  • są ludzie, którzy są zwolennikami elektrowni atomowych… I być może mają rację, że byłoby to najlepsze, najbardziej ekologiczne, najmniej ingerujące w środowisko naturalne rozwiązanie. Nad tą formą pozyskiwania energii elektrycznej i cieplnej można by dywagować, ale nie o tym ten wpis ?
  • prawdą jest, że energetyka konwencjonalna, to bardzo duża część światowej gospodarki. Ilość środków finansowych i zatrudnionych w tym sektorze ludzi jest zatrważająca. Ale naszym zdaniem nie jest to powód, dla którego koniecznym jest brnięcie dalej w to „bagienko”… Po prostu kiedyś i tak trzeba będzie powiedzieć dość, nie wchodzić głębiej, a kiedy, jak nie teraz, jak jesteśmy w tym „po uszy” ? (drogi czytelniku, wyobraź sobie tylko człowieka, który nie umiejąc pływać po prostu wchodzi coraz głębiej do jeziora i ani myśli zawrócić, mimo, że nie ma już czym oddychać – tak, to jest analogia do zanieczyszczenia powietrza w wielkich miastach).
  • prawdą jest, że nie wiadomo, co jest prawdą. Dożyliśmy takich czasów, w których mimo szerokiego, wręcz nieograniczonego dostępu do wiedzy i informacji, tak naprawdę nie da się określić, kto ma rację, a co gorsza, kto mówi prawdę.

Nie da się natomiast ukryć, że ekologia jest „na czasie”. Niedawny szczyt klimatyczny w Katowicach, na którym mówiono między innymi o tym, że zmiana klimatu – nie tak trochę… tak bardzo – może być nieunikniona. Coraz to powszechniejsza darmowa komunikacja miejska w dużych miastach spowodowana kilkukrotnie przekroczonymi normami dopuszczalnych poziomów zanieczyszczeń powietrza. Moda na prowadzenie życia zero waste propagowana przez blogerów. Każdy mógłby coś do tego dorzucić.

My chcielibyśmy zasugerować zapoznanie się z treścią trzech materiałów:

  • Dla leniwych – bez urazy – krótki materiał video na YouTube. Z pewnych względów być może najbardziej wiarygodny spośród całej trójki. Nagranie, w którym Kasia Gandor (ogólnie polecam cały jej kanał), pokrótce omawia to, o czym dywagowano na szczycie w Katowicach i jakie są przewidywane konsekwencje dalszej, bezrefleksyjnej eksploatacji zasobów naturalnych naszej planety.
  • Dla tych, co wolą poczytać, ale tylko trochę. Wpis na blogu Spider’s Web, pod tytułem Pożegnanie z węglem. Niesprawiedliwym jest wrzucenie energii atomowej do jednego worka z energetyką węglową, choć pod pewnymi względami jak najbardziej uzasadnione.
  • Dla tych, co lubią czytać i korzystać ze źródeł (haha, odnawialnych!). Raport the Energy Watch Group i LUT University pod tytułem New Study: Global Energy System based on 100% Renewable Energy. Raport dostępny jest do pobrania w kilku językach, niestety na tej liście nie znajdziemy języka polskiego, ale jego najważniejsze aspekty zostały poruszone we wpisie na blogu Spider’s Web. Choć z drugiej strony, kto z nas nie posługuje się przynajmniej w podstawowym stopniu językiem angielskim i narzędziem jakim jest translator Google – dacie radę ?.

Źródła:

https://www.youtube.com

https://www.spidersweb.pl

http://energywatchgroup.org