Energia wiatrowa

Naukowcy z Sandia National Laboratories opracowali konstrukcje ultralekkich składanych łopat przeznaczonych dla turbin wiatrowych. Obecnie największe budowane turbiny wiatrowe osiągają moc wyjściową do 8 MW przy średnicy wirnika wynoszącej 80 m. Nowa konstrukcja łopat umożliwi budowę ogromnych turbin, których moc wyjściowa wyniosłaby aż 50 MW przy średnicy wirnika około 200 metrów.

Europejski lider w zakresie OŹE – Dania, ambitnie dąży do jak największej ilości pozyskiwanej energii z odnawialnych źródeł energii. W nocy z 9 na 10 lipca 2015 turbiny wiatrowe o łącznej zainstalowanej mocy 4.8 GW, wyprodukowały ponad 140% energii elektrycznej w stosunku do realnego zapotrzebowania systemu energetycznego, przy czym nie osiągnęły one tej nocy pełni swoich możliwości. 

Producenci turbin wiatrowych z myślą redukcji kosztów i wzrostu wydajności, stworzyli kilka interesujących, być może nawet radykalnych konstrukcji. Badania prowadzone są na wielu płaszczyznach. Rozważane są nowe materiały, wytrzymałość konstrukcji,  aerodynamika, rozmiary wirników oraz forma. Poniżej przedstawiono kilka ciekawszych propozycji, które pojawiły się ostatnio.

W roku 2014 na świecie nastąpił duży wzrost udziału energii produkowanej przez turbiny wiatrowe w relacji do produkcji energii ogółem. Wzrost ten wyniósł 16,2% z 318,644 MW w 2013 roku do 369,597 MW w 2014 roku.
Znaczna część tego wzrostu przypadła na Chiny, Niemcy, USA, Brazylię i Indie.
Oczekuje się, że współczynnik globalnej ilości energii generowanej przez turbiny wiatrowe w relacji do produkcji energii ogółem będzie dalej rósł, chociaż w wolniejszym tempie niż miało to miejsce w roku 2014.

turbina nadziemnaCoraz większy udział energetyki wiatrowej w globalnej produkcji energii elektrycznej przemawia za tym, iż w przyszłości turbiny wiatrowe będą wszechobecne. Powstaje jednak pytanie, w jakim kierunku będzie się rozwijać technologia turbin wiatrowych?
Pojawia się coraz więcej opinii, iż turbiny wiatrowe drugiej generacji będą unosić się w powietrzu. Turbiny tego typu są bardziej efektywne, bardziej przyjazne dla środowiska i ludzi oraz na dodatek ładniej wyglądają niż ich naziemne odpowiedniki.