Fotowoltaika

Polecamy Państwu serdecznie pierwszy, polski, pełnometrażowy film dokumentalny na temat zagadnień związanych z problemami, z jakim musi się zmierzyć współczesny świat w zakresie produkcji energii oraz ochrony środowiska naturalnego.

W kwietniu 2015 roku pisaliśmy w naszym wpisie pt. „Turbiny wiatrowe przyszłości będą unosić się w powietrzu” o turbinach wiatrowych, które unoszą się w powietrzu, dzisiaj kolej na fotowoltaikę.
Naukowiec Jean-François Guillemoles z francuskiego Centre National de la Recherche Scientifique (CNRS) pracuje obecnie nad stworzeniem prototypu „paneli fotowoltaicznych”, które będą miały formę balonu unoszącego się w powietrzu ponad chmurami.

W dniu wczorajszym tj. 26 lipca 2016 r. w Abu Dhabi (Zjednoczone Emiraty Arabskie) wylądował samolot Solar Impulse 2 pilotowany przez Szwajcarów Bertranda Piccarda i Andre Borschberga oraz zasilany wyłącznie ogniwami fotowoltaicznymi połączonymi z zestawem akumulatorów litowo-jonowych, kończąc tym samym swój lot dookoła świata. Samolot wystartował 9 marca 2015 roku z Abu Dhabi i pokonał w okresie od 09.03.2015 r. do 26.07.2016 r. w etapach ponad 40 tys. km.

Francja stawia na drogową fotowoltaikę. Ogłoszono, iż do roku 2020 powstanie we Francji tysiąc kilometrów dróg, które będą wyłożone cienkowarstwowymi polikrystalicznymi modułami fotowoltaicznymi zdolnymi do zaspokojenia potrzeb energetycznych około 5 milionów osób.

Firma Brilliant Light Power Inc. na publicznej prezentacji w dniu 28 czerwca 2016 r. wyjaśniła zasadę działania opracowanego przez siebie urządzenia o nazwie SunCell®. Urządzenie to zasilane wodą generuje jasne światło, które przekształcane jest w energię elektryczną przy użyciu istniejącej technologii fotowoltaicznej.